Als rundt 100k 22. maj 2009
- 23-05-2009
- Ole Cramer
http://www.vidarmotion.dk/ dette er adr. jeg får når jeg søger på http://www.motionslob.dk/løbskalender som er den absolut bedste oversigt over løb her i Danmark!
Så er det lige til med tilmeldingen, alt foregår via nettet på deres informationsrige site.
450kr lyder tilmeldingsgebyret på og det er helt ok.
Der var kommet nye omklædnings og badeforhold på Sønderborg atletikstadion så dette var bare i top – ingen tilkalkede brusere og masser af varm vand!
Da løbet starter kl. 07.00 mangler der overnatning for os der kommer lidt langt fra. Jeg ved at Vagn Kirkelund kørte fra Århus kl. 03.30 og for mit vedkommende overnattede jeg på vandrehjem. Rygtet siger at vi ultraløbere, virker som en stor familie, og sandt nok da vi tit overnatter sammen før en event og derved har en del socialt samvær!
Nummerudlevering fra en times tid før start og nej ingen opvarmning tak
Der er knap så meget publikum, men når vi kom igennem de små landsbyer blev der da klappet og heppet!
Løbet er bygget op omkring det sociale så der løbes i grupper, det vil sige en 6 min. og en 6.30 min. Gruppe 6 min. blev delt op i 2 så den ikke var så stor!
I hver gruppe var der 2 cykler der kørte forrest, en til at holde hastighed og den anden havde kort til at finde vej da ruten ikke er opmærket:
Hver gruppe havde yderligere en ledsagervogn som var det mobile depot og til vores private ting.
Første halvdel var hovedsagelig blødt underlag med små skovstier anden del var mest asfalt med små indlagte grusveje.
Rutens sværhedsgrad fra 1-10 vil jeg sige 7 og hvis man vil havde natur så kom til Als!
Som skrevet før lækre badeforhold og ringridderpølser på grillen og hmm ja ØL
Der var en lille tale og en Als 100k nål til hver løber efter alle var kommet i mål
En event der er lavet af løbere for løbere. Dette så vi tydeligt i depoterne. Det ville være nemmere ikke at skrive hvad ikke var på de små borde, der blev hevet ud af bilerne for hver ca. 5k, en KÆMPE stor ros til disse depotbestyrere!
Kom ud og træn nogle lange ture om 3 år vender løbet tilbage, denne event fortjener langt mere opmærksomhed!!!
Der er lagt billeder ind på mit site : www.olecramer.dk
For øvrigt var diplomerne allerede lagt på deres site om aftenen lige til at udskrive!
#1
#2
#3