- 26-08-2010
- gsx600f
Hej
Som helt ny løber (pånær alderen altså(tæt på 50) har jeg tilmeldt mig i Odense, og følger et program fra I Form. I den forbindelse var jeg ude og løbe knapt 27 km i sidste weekend, og det gik helt af h....... til - jeg fik bragt vand ud ved ca 14 km og valgte at stoppe helt op og holde pause....... jeg kom aldrig helt igang igen, men kom dog hjem ved egen hjælp. Efterfølgende har jeg fundet frem til at jeg ikke har haft nok energi i kroppen (mad) og regnet mig frem til at jeg skal bruge ca 3800 kal på en hel marathon, hvilket skulle svare til 16 bananer og 8 pk druesukker, men det kan man jo umuligt spise inden et løb. Her er mine spørgsmål:
Er det dumt at spise druesukker inden og under løbet?
Skal man drikke vand eller energidrik inden og under løbet?
Hvad kan man egentligt vælge at spise/drikke på en maraton rute ved "boderne"
Og hvor langt ned i hastighed plejer man at komme i løbet af et løb, jeg plejer at løbe ca 6 min/km men i weekenden kom jeg over 7/km (vel at bemærke når jeg løb ))
Jeg forventer at komme i mål inden de tager tribunen ned, men sikkert ikke meget før - med tempoet jeg nåede "ned" på sidst - bliver det nok omkring 5½ time.
Jeg har brug for alle de råd jeg kan skrabe sammen, så selvom jeg ikke har spurgt er I velkomne til at skrive hvad I vil )
#1
#2
#3
#4