- 29-04-2014
- Martin Bork, Admin
- Information
NXM - Nordisk eXtrem Maraton er 2 dage med storslåede oplevelser og eventyr. Det er ”bjerg-løb” i Danmarks største skovkompleks og i noget af landets smukkeste natur!
Igennem 2 dage bevæger deltagerne sig over bakkestrøg, gennem dale, krydser moser og sumpe, passere Gudenåen og oplever fantastiske udsigter. Der overnattes i en idyllisk Night Camp ude i det fri mellem etaperne, holdene er selvforsynende undervejs – en oplevelse og et eventyr! Selve løbet er den 31. maj – 1. juni med start og mål ved Vejlsøhus (Aqua)
I 2014 er det muligt at følge strabadserne foran PC-skærmen. Der laves som optakt flere små film klip der giver en fornemmelse af løbet og hvad det handler om.
I denne udsendelse fortæller arrangør Jesper Valbak om udstyr, pakliste og regler. Se de gode råd og få en ide om hvad der skal til når udstyret skal pakkes til Nordisk eXtrem Maraton. Det er jo bare for fedt at nørde udstyr op til NXM.